Samsun Doğal Afetlere Teslim Oldu

Olumsuz hava koşullarından ötürü Samsun’un başına gelmeyen kalmadı!

Uzun süredir olumsuz hava koşulları ile boğuşan Samsun’un başına gelmeyen kalmadı. Samsun’un Bafra ilçesinde, Çakır Mahmut caddesi’nde sabah saatlerinde etkili olan yağmurun ardından öğrenci velileri çocuklarını okula taşımak zorunda kaldı.

Samsun’da sabah saatlerinde başlayan yağmur, bazı ilçelerde cadde ve yolları sular altında bırakırken, derelerden taşan sulardan ötürü evleri su bastı. Bafra semti de sokakların sular altında kaldığı semtlerden biriydi.

Bafra ilçesi Çakır Mahmut caddesi yağmur nedeniyle tamamen sular altında kaldı. Sabah saatlerinde caddelerin sular altında kalması nedeniyle çok sayıda vatandaş ve öğrenci ne işe ne de okula gidemedi. Bölgeden alınan görüntülerde, çıplak ayakla suya adım atan ve çocuklarını okula götürmek için yağmur suyunun üzerinden geçmeye çalışan ebeveynler görülüyor.

Yağmur Sel Yetmedi Birde Heyelan Çıktı

Samsun’un Salıpazarı ilçesinde şiddetli yağışlar heyelanları tetiklerken, heyelan yolları dev kayalarla trafiğe kapattı. Salıpazarı Belediyesi, heyelan bölgesinde yolun açılması için gece gündüz çalışıyor. Salıpazar Belediye Başkanı yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ne yazık ki 9 Ağustos Pazartesi sabahı başlayan şiddetli yağışlar altyapı, mühendislik yapıları ve yollarda büyük hasara neden oldu. İlçemizde yüksek bir zeminde heyelan meydana geldi. Yollarımızın çoğu hasarlı ve kullanılamaz durumda” dedi.

Belediye başkanı, yoğun yağışların ardından Salıpazarı kentinde heyelan üzerine kriz yönetim birimi kurduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Heyelan bölgelerinde ekibimiz yoğun çalışmalar yaparak geçiş yaptı. Kısmen de olsa ulaşım başladı. Ama zararımız büyük. Büyükşehir belediyesi ve DSİ ile iş birliği içerisinde heyelanların ortadan kaldırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Samsun Heyelanının Etkisini Düğün Salonu Hafifletti

Samsun’da yoğun yağışlar nedeniyle meydana gelen heyelanın öldürücü etkisini düğün salonu hafifletti. Dağ su gibi aktı, düğün salonu inşaatı yolda kaya taşmasını engelledi. Samsun’da heyelan sonucu eski bir düğün salonunun yanına dev bir kaya parçası çöktü.

Samsun’un Tekkeköy ilçesine bağlı Kirazlık köyünde gece yarısı heyelan meydana geldi. Alınan bilgilere göre, sabah erken saatlerde eski moda bir düğün salonu binasının arkasından büyük bir kayanın yüksekten kaymaya başlamasıyla heyelan meydana geldi. Heyelanın etkisi, yüzlerce ton ağırlığındaki devasa kayaların zemine doğru kaymasına neden olarak toprak ve ağaçları da beraberinde sürükledi. Bölgede eski bir düğün salonunun yapılması, büyük bir kayanın karayoluna doğru hareket etmesini engelledi. Alınan bilgilere göre, daha önce heyelanın meydana geldiği bölgede, düğün salonu olarak yapılan bir binanın üzerine taş düşmesine ve salonun kullanılamaz hale gelmesine neden olan çamur kayması meydana geldi. Yerel bir sözcü olayı şöyle anlattı: “Aniden büyük bir gürültü koptu ve panikledim. Toprak kayması oldu ve kayalar düştü” dedi.

Heyelan Ve Yağmur Hayatı Felç Etti

Yağmurun ve heyelanın hayatı felç ettiği bugünlerde insanlar olumsuz hava koşullarından şikayet etti. Halk ne eve ne işe rahatça gidemediğini söyledi. Yaşanan bu olumsuz durum için belediyeler suçlandı. Alt yapının yetersiz olduğunu düşünen vatandaşlar belediyelerin çalışmadığını söyledi. 

Samsun’un Terme ve Salıpazarı ilçelerinde sağanak yağışlar derelerde su seviyesini artırırken, köprülerde polisler boğlulma vakalarının yaşanmasını engellemek için önlem aldı. Terme ve Salıpazarı’da dün gece başlayan sağanak yağışlar, derelerden gelen suların etkisini artırarak etkisini artırdı. Salıpazarı İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları sel ve sel konusunda uyardı. Esat Çiftliği ve Yeşil ilçelerinde heyelanların ulaşımı sekteye uğrattığı bildirildi. Şehir ekipleri sokaklarda biriken heyelanları temizlemeye başladı. Belediye Başkanı, şiddetli yağışların devam ettiğini ve yerel ekibin tedbirli bir şekilde beklediğini söyledi. Öte yandan Terme ilçesinde şiddetli yağışlar Terme Nehri’nin akışını artırdı. Bir polis ekibi, vatandaşlara mahallenin ortasından geçen köprüde durup dereden uzak durmaları çağrısında bulundu.